Valdība 17.septembrī atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu mājsaimniecībām atvērt elektroenerģijas tirgu no nākamā gada 1.aprīļa. Tas nozīmē, ka nākamgad iedzīvotājiem, tāpat kā šobrīd uzņēmumiem, elektrība būs jāpērk brīvajā tirgū.
Elektroenerģijas tirgu pakāpeniski atver visā Eiropā, tostarp Baltijas valstīs. Igaunijā tirgus pilnībā atvērts no 2013. gada 1. janvāra, savukārt Lietuvā mājsaimniecībām tirgus tiks atvērts 2015.gada 1.janvārī.
Latvijas elektroenerģijas tirgu pakāpeniski atver kopš 2007.gada. Šobrīd brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 elektroenerģijas lietotāju, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, elektroenerģijas tirgū iesaistītu arī visas mājsaimniecības – aptuveni 847 300 lietotāju, kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas, norādījusi Ekonomikas ministrija.
Patlaban mājsaimniecībām piemēro divus elektroenerģijas tirdzniecības tarifus – "Starta tarifu", kas ir 8,18 santīmi par kilovatstundu, ja kopējais elektrības patēriņš nepārsniedz 1200 kilovatstundas. Par pārsniegto apjomu piemēro "Pamata tarifu", kas ir 10,65 santīmi par kilovatstundu. Pēc tirgus atvēršanas mājsaimniecībām šie abi tarifi vairs nebūs spēkā.
No nākamā gada aprīļa elektroenerģijas tirgotāji mājsaimniecībām piedāvās dažādus pakalpojuma plānus, no kuriem lietotājs varēs izvēlēties sev izdevīgāko, vienojoties ar tirgotāju par elektroenerģijas cenu.
Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām no nākamā gada aprīļa varētu būt aptuveni 11,30 santīmi par kilovastundu, kas ir par 6% vairāk, salīdzinot ar pašreizējo "Pamata tarifu".
EM vienlaikus atzīmē, ka mazāk turīgajam mājsaimniecībām cena tiks saglabāta "Starta tarifa" līmenī, jo pašvaldībām tiks piešķirti papildu budžeta līdzekļi dzīvokļa pabalsta segšanai, proti, elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma kompensācijai.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru