Dace Akule, reemigrācijas plāna darba grupas vadītāja |
Valdība otrdien, 30.jūlijā apstiprināja reemigrācijas plānu, ar kura palīdzību cer atgriezt dzimtenē vismaz daļu izbraukušo Latvijas iedzīvotāju. Plāns paredzēts laika posmam no 2013. līdz 2016.gadam, tā ieviešana izmaksās 2,4 miljonus latu.
Plāns paredz starptautisku informācijas apmaiņu par darba tirgus iespējām, proti, Latvijas darba devēji informēs ārvalstīs dzīvojošos tautiešus par Latvijā esošām vakancēm.
Tāpat plāna ietvaros tiks paplašināta sadarbība ar latviešu diasporu ārzemēs.
Pirmās idejas par reemigrācijas plāna nepieciešamību radās 2008.gadā, kad to uzticēja Īpašu uzdevumu ministra Sabiedrības integrācijas lietās sekretariātam (ĪUMSILS). Taču Sekretariātu likvidēja, tā funkcijas un speciālistus sadalīja starp vairākām ministrijām.
Par reemigrācijas plāna tapšanu publiski tika paziņots jau 2012.gadā, cita starpā piedāvājot ikvienam interesantam piedalīties tā izstrādē ar savām idejām. Tika izveidota īpaša darba grupa, par kuras vadītāju iecēla sabiedriskās politikas centra „Providus” Eiropas politikas pētnieci Daci Akuli.
Plāns paredz, ka Latvijā izdosies atgriezt apmēram 100 000 izbraukušo (pēc aptuveniem datiem no Latvijas varētu būt izbraukuši 300 000 - 400 000 cilvēku un šis skaits turpina palielināties). Pēc veiktajām aptaujām tuvākajos gados atgriešanos dzimtenē kā iespējamu pieļauj 35% izbraukušo.
Diemžēl pēdējā laikā parādās tendence, ka agrāk izbraukušajiem pievienojas arī viņu ģimenes (tātad, samazinās arī naudas plūsma uz Latviju, ko īpaši izjūt mazpilsētu tirgotāji). Vēl viena satraucoša tendence - sāk izbraukt vairāk cilvēku ar augstāko izglītību. Viņi dodas prom ar labām valodu zināšanām, ātri integrējas mītnes zemes sabiedrībā, veido karjeru un izglīto bērnus, kas kopumā padara maz ticamu iespēju, ka viņi tuvākajos gados varētu atgriezties. Zināmā mērā to atzinusi arī pati Dace Akule, sakot: „Cilvēks, kurš vēlas atgriezties dzimtenē, darīs to tikai tad, ja būs pārliecināts, ka arī pārējiem viņa ģimenes locekļiem te būs vieta. Tas, iespējams, ir pats sarežģītākais uzdevums.”
Patiešām, uzdevums ir sarežģīts, gandrīz vai "neiespējamā misija", jo jāmaina ne tikai ekonomiskā un sociālā vide Latvijā, lai cilvēki te varētu justies droši. Ir jāmaina arī pašas sabiedrības attieksme, un diez vai tādas aktivitātes kā darba tirgus informācija un sadarbība ar diasporu spēs to paveikt.
Reemigrācijas plānu ikviens var izvērtēt pats, to lejuplādējot ".docx" formātā šeit >>>
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru