Jau 2011.gadā mednieki ziņoja par straujo vilku skaita palielināšanos Latvijas mežos. Pēc oficiāliem datiem uzskaitīti bija apmēram 1000 dzīvnieki, taču, kā norādīja mednieki, patiesībā viņu skaits varētu būt vismaz 1500.
Pašreizējais vilku skaits Latvijā ir absolūti lielākais, kāds ir bijis pēdējos 300-400 gados.
Meklēdami barību, zvēri nereti uzklūp ganāmpulkiem, visbiežāk izvēloties tieši aitas, bet cieš arī citi mājlopi, pat suņi. Tā piemēram, 2011.gadā vilki nokoda 12 liellopus, 144 aitas, 11 kazas un 27 suņus.
Savukārt šopavasar vilku uzbrukumos cieta Viļakas novads. Visticamāk, ka plēsoņas bija ieklīduši no Krievijas, kur to bija savairojies tik daudz, ka vilku medības tika atļautas arī saudzēšanas periodā. Iespējams, vairoties no medniekiem, kā arī labāku medību meklējumos, plēsēji ieradās Latvijā, kur līdz 1.jūlijam varēja justies netraucēti, jo mums ES regulas aizliedz zvēru medības saudzēšanas periodā, neraugoties uz nodarīto postu. Tā nu vilki terorizēja Viļakas novada mežus un lauku saimniecības, nokožot meža zvērus, mājlopus un suņus.
Tā kā vilku skaits ir palielinājies, palielināts arī pieļautais nomedīto zvēru skaits, - 2013./2014.gada medību sezonai tas ir 200 dzīvnieku ar iespēju šo skaitu vēl palielināt.
Bez vilkiem mūsu mežos manīti arī daudz bīstamāki zvēri, - lāči. Šopavasar viens ķepainis mierīgi pastaigājies Alūksnes pilsētas nomalē, bet tikko par lāča nedarbiem ziņojuši Nītaures (Amatas novads, netālu no Siguldas) satrauktie iedzīvotāji.
Nedēļas sākumā kādās mājās ķepainis postījis bišu dravu, tad kādu laiku pazudis, bet pēc trim dienām atkal atgriezies un turpinājis nedarbus.
Lāci manījis arī kāds mednieks.
"Lācis nemitīgi ar vienu un tad otru ķepu sev kasīja degunu," stāstījis mednieks, piebilstot, ka dzīvnieks droši vien ar degunu "iztramdījis" kādu lapseņu vai meža knišļu pūzni. "Soli pa solim, kasīdams degunu, viņš arvien vairāk virzījās uz manu pusi. Sākumā domāju vēl paņemt mobilo un nofilmēt, jo nekad agrāk nebiju savvaļā "ticies" ar lāci, bet tad sapratu, ka viņš ir tikai kādus 100 metrus no manis, tāpēc labāk tomēr būtu mukt prom." Medniekam veiksmīgi izdevies izlavīties no pļavas un izvairīties no tikšanās ar dzīvnieku.
Pašlaik vēl nav skaidrs, vai pie bišu stropiem manītais lācis ir tas pats dzīvnieks, ko redzējis mednieks, jo tikšanās notikusi kādus 20 km no izpostītajiem bišu stropiem.
Šovasar Mālpils pusē mežstrādnieki manījuši lāču mammu ar diviem lāču mazuļiem. Turklāt lāči neesot vienīgie plēsēji apkārtnē. Pirms divām naktīm Nītaures pagastā nokostas deviņas aitas, kas, visticamāk, esot tomēr vilku, ne lāču noplēstas.
Interesanti, ka Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kurās lopkopji nesaņem kompensācijas par saplosītajām aitām. Turpretim Lietuvā plāno segt zaudējumus, ko zemnieku ganāmpulkiem nodara vilki...
TV Panorāma sižets par kompensācijām: 2013.gada aprīlis
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru