20 augusts, 2013

Ķemeru sāga turpinās

"Ominasis" administrators uzskata, ka valsts izvirzījusi Jūrmalas domei neizpildāmus nosacījumus kredīta saņemšanai



Jau esam snieguši informāciju par situāciju ar Ķemeru sanatoriju. Šā gada 1.martā Jūrmalas pilsētas tiesa Ķemeru sanatorijas kompleksa īpašnieku, SIA "Ominasis Latvia" pasludināja par maksātnespējīgu. Savukārt SIA "Ominasis Latvia" kreditoru sapulce 17.jūlijā vienbalsīgi nolēma piekrist pārdot Ķemeru sanatorijas kompleksu bez izsoles Jūrmalas pilsētas domei vai pašvaldības dibinātam uzņēmumam atbilstoši piespiedu pārdošanas vērtībai - 4,6 miljoni latu. Jūrmalas dome vērsās pie Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomes ar lūgumu akceptēt Valsts Kases aizdevuma saņemšanu, lai iegādātos sanatoriju, taču tad notika negaidītais...

Valsts uzliek Jūrmalas domei "mājasdarbus", lai saņemtu kredītu


14.augustā notika Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomes sēde, kurā izskatīja Jūrmalas pilsētas domes iesniegumu par aizņēmumu Ķemeru sanatorijas ēkas iegādei. Padome nolēma atbalstīt pieprasījumu, ja dome izpildīs uzdotos "mājasdarbus" un iesniegs trūkstošo informāciju, kas apliecina, ka Ķemeru sanatorijas iegādes darījums atbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Par šādu lēmumu savu sašutumu izteica Jūrmalas mērs Gatis Truksnis ("Aizdevumu Ķemeru sanatorijas iegādei vēl neizsniedz"), taču šķita, ka formalitātes tomēr būs iespējams nokārtot. Taču nekā - Ķemeru sāga turpinās. 

Tomēr rīkos izsoli



Tikko ar paziņojumu nācis klajā maksātnespējīgās SIA "Ominasis Latvia" administrators Ainars Kreics. Viņš nolēmis tomēr sanatorijas kompleksu pārdot izsolē. Pamatojums - lai nepieļautu maksātnespējīgās "Ominasis" mantas stāvokļa pasliktināšanos. 
Kreics esot iepazinies ar Finanšu ministrijas mājaslapā publicēto informāciju par tā saucamiem Jūrmalas domes "izpildāmiem mājasdarbiem", kas nepieciešami, lai saņemtu Valsts Kases aizdevumu sanatorijas iegādei, un administratoram šķiet, ka valsts izvirzītie priekšnoteikumi aizņēmuma saņemšanai praktiski nav izpildāmi.

Valsts esot uzlikusi Jūrmalas domei neizpildāmas prasības


Viens no izvirzītiem priekšnoteikumiem paredz Ķemeru sanatorijas ēkas atbrīvošanu no esošajiem apgrūtinājumiem, taču izvirzītais priekšlikums nav Jūrmalas pilsētas domes kompetencē un Jūrmalas pilsētas dome to nemaz nevar izpildīt, norādījis Kreics.
Ķemeru sanatorijas ēkām ir vairāki apgrūtinājumi - ķīlas atzīmes un hipotēkas -, norāda Kreics. Kaas attiecas uz ķīlas atzīmēm, tās vai nu ir dzēstas, vai tiks dzēstas jau tuvākajā laikā. Tomēr bez reģistrētajām ķīlas atzīmēm, Ķemeru sanatorijas ēkas ir apgrūtinātas ar hipotēkām, kas nostiprinātas par labu nodrošinātajiem kreditoriem SIA "Arhiidea" un Privatizācijas aģentūrai, - šie kreditori nepiekrīt hipotēku dzēšanai, jo tādā gadījumā atbilstoši Maksātnespējas likuma noteikumiem viņi kļūtu par nenodrošinātiem kreditoriem un zaudētu prioritāru kārtību naudas līdzekļu saņemšanai maksātnespējas procesā.
"Ne Jūrmalas pilsētas dome, ne administrators nevar piespiest nodrošinātos kreditorus hipotēku dzēšanai, kas ir reģistrētas kā apgrūtinājumi Ķemeru sanatorijas ēkām. Izvirzītais priekšnosacījums ir arī pretrunā ar Maksātnespējas likumā nostiprināto tiesību saglabāšanas principu, tas ir, procesā tiek ievērotas pirms procesa iegūtās kreditoru tiesības," uzskata Kreics.

Valsts iejaucas maksātnespējas lietā, uzskata administrators


Kreics arī izteicis neizpratni par Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomes atsaukšanos uz zvērinātu advokātu biroja "Raidla, Lejiņš&Norcous" vēstuli, jo, kā uzskata administrators, šim advokātu birojam, ne tā darbiniekiem nav nekāda sakara ar "Ominasis Latvia" maksātnespējas procesu. Tas nozīmē, ka Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padome, izvirzot kaut kādus priekšnoteikumus saistībā ar šo vēstuli, faktiski iejaucas "Ominasis Latvia" maksātnespējas procesā.

Pastāvot šādiem apstākļiem, administrators uzskata, ka "Ominasis Latvia" mantas pārdošana Jūrmalas pilsētas domei bez izsoles par summu, kas nav zemāka par piespiedu pārdošanas vērtību, var kļūt neiespējama. Tāpēc arī pieņemts lēmums par izsoli. 

Laiks negaida, apkures sezona tuvojas


Pieņemot lēmumu par izsoles rīkošanu, noteicošais arī ir tas, ka līdz šim maksātnespējas procesa izdevumi jau sastāda ne mazāk kā 50 000 latu, kurus, lai nodrošinātu "Ominasis Latvia" piederošās mantas stāvokļa nepasliktināšanos, administrators ir spiests segt no saviem līdzekļiem. Bez minētajiem procesa izdevumiem, kas katru mēnesi palielinās, Kreics norāda, ka tuvākajā laikā ir nepieciešams uzsākt Ķemeru sanatorijas ēkas apkures sistēmas sagatavošanu gaidāmajai apkures sezonai, kas prasīs ievērojamus finanšu līdzekļus. 
Administrators uzsvēris, ka laiks negaida, apkures sezona tuvojas un tālāka vilcināšanās vai valsts izvirzīto nosacījumu izpilde var radīt situāciju, ka administratoram par saviem līdzekļiem nāksies nodrošināt ēkas apkuri, lai nepieļautu tās stāvokļa tālāku pasliktināšanos. 
Izsoles rīkošanas gadījumā Jūrmalas pilsētas domei, protams, netiktu liegtas iespējas piedalīties izsolē.
"Ominasis Latvia" mantas kopības summārā piespiedu pārdošanas vērtība ir 4 671 540 latu. Ķemeru sanatorijas kompleksa nekustamā īpašuma piespiedu pārdošanas vērtība ir 3 860 001 lats, kultūras priekšmetu piespiedu pārdošanas vērtība - 21 200 latu, savukārt pārējās kustamās mantas pārdošanas vērtība sasniedz 24 700 latu, kas kopā veido 3 905 901 latu, kas palielinās par pievienotās vērtības nodokļa summu 765 639 lati. 

Jautājumi


Iepazīstoties ar informāciju par situāciju ap Ķemeru sanatorijas kompleksu, tomēr rodas daži jautājumi, uz kuriem medijos skaidru atbildi līdz šim nerodam. 

Pirmais: pieļaujot, ka tik nopietnās iestādēs kā Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padome, kas kontrolē Valsts Kases kredītu izsniegšanu pašvaldībām, strādā izglītoti un zinoši cilvēki, - vai tiešām neviens nesaprata, ka "mājasdarbs" ar hipotēku dzēšanu ir ne tikai neizpildāms, bet arī kaitē valsts interesēm? Paskaidrojums: "Ominasis" nodrošinātais kreditors ir arī Privatizācijas Aģentūra! Brīvprātīgi atsakoties no hipotekārās ķīlas, šis valsts uzņēmums taču kļūtu par nenodrošinātu kreditoru, kas nozīmē paaugstinātu risku palikt tukšām rokām maksātnespējas procesā! Ja šo apstākli neviens nav pamanījis un izvērtējis, tad steidzami nepieciešams pārbaudīt Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomes amatpersonu atbilstību ieņemamajam amatam. Ja šis apstāklis ir pamanīts un izvērtēts, tad jāsecina, ka ar savu "mājasdarbu" valsts vienkārši un skaidri Jūrmalas domi pasūtījusi ... labi tālu.

Otrais: Vai administratoram bija tiesības ignorēt kreditoru sapulces 17.jūlija lēmumu pārdot Ķemeru sanatorijas kompleksu bez izsoles Jūrmalas pilsētas domei par 4,6 miljoniem latu? Galu galā - administrators taču tāpēc ir iecelts, lai pārstāvētu kreditoru intereses! Vai arī kreditori savu lēmumu būtu atcēluši? 

Aizmirsām par kādu "sīkumu" 


Pie visa iepriekš teiktā vēl jāpiebilst, - kamēr jau kuro gadu notiek riņķa dancis ap"Ominasis" un Ķemeru sanatorijas ēku, Ķemeru kūrortpoliklīnika, kas bija pamats un balsts Ķemeru kūrortam kopumā, šobrīd ir pamesta, izdemolēta un daļēji nodedzināta. Neviens par to nevēlas uzņemties atbildību? Varbūt vismaz nodegušās drupas varētu kaut kā iežogot, - tās biedē visus Ķemeru apmeklētājus jau kopš pagājušā gada! 






Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru